Meksika

Salsa kadar baharatlı, Tekila kadar sarhoş edici ve Kahlo kadar sürrealist olan ülke Meksika…

Geçmişi Azteklere dayanan, tüm duyu organlarının aynı anda çalıştığı bu egzotik ülkenin mistik kapılarını sizler için açtık, gelin bu Latin Amerika ülkesini hep birlikte daha yakından tanıyalım.2 milyon kilometrekare yüz ölçümü olan ülke 10 bin kilometrelik büyüleyici sahil şeridine sahiptir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olsan Meksikada pek çok eğlenceli aktiviteyi bir arada bulabilirsiniz.


MEKSİKA HAKKINDA AZ BİLİNENLER


·     Meksikanın resmi adı Birleşik Meksika Devletleridir.


·     Ülke bayrağında yer alan yeşil renk ümidi, beyaz renk saflığı, kırmızı renk özgürlük adına dökülen kanı temsil etmektedir. Ayrıca bayrağın ortasında ağzında yılan olan Kartal Aztek kuruluş efsanesini temsil etmektedir.


·     Meksikadan 1836 yılında Texas, Ardından 1848 yılında New Mexico, San-Fransisco, ve Arizona bağımsızlıklarını ilan ederek ayrılmışlardır.


·     Meksika dünyadaki en tehlikeli volkanik bölge olan Ateş Çemberinde yer almaktadır.


·     Ülkenin doğu kıyıları her yıl 4 ila 6 santimetre suya batmaktadır.


·     Mexico Şehri her yış 20 santimetre bulunduğu kuru göl yatağına gömülmektedir.


·     Meksikada pop corn günümüzden yaklaşık 9,000 yıl önce bulunmuştur.


·     Meksikada 707 değişik sürüngen türü bulunmaktadır.


·     Dünyanın en nadir görülen tavşan türü olan ‘Volkan tavşanı Meksikadaki volkanik bölgelerde yaşamaktadır.


·     Amerika kıtasında çok ender görülen Jaguar ise, Meksikanın güneyindeki ormanlık bölgelerde yaşamaktadır.


·     Dünyanın en küçük köpeği olan Chihuahua adını Meksikanın bir eyaletinden almaktadır.


·     Dünyanın en eski medeniyetleri olan Olmec, Toltec, Maya, Aztec, Zapotec, ve Incalar bu bölgede yaşamışlardır.


·     Aztekler zamanında kakao bir para birimi olarak kullanılmıştır.


·     Aztekler her yıl ortalama 50.000 kişiyi tanrılara kurban ederdi.
KISA TARİHİ


Dünyanın en kadim medeniyetleri olan Aztek ve Mayaların ülkesi olan Meksika, 1519 yılında İspanyollar tarafından işgal edilmiştir. İspanyolların 1525 yılında Azteklerin başkenti Tenochtitlanı işgali üzerine İspanyolllar Meksikada çokça keşif yapmaya başladılar. Meksika yerlileri ile savaşa giren İspanyollar ve Katolik misyonerler ülke üzerine birçok koloni kurdular. Ülkenin bu gün ki kültürel yapısının temelini oluşturan bu sürecin ardından, 1800lü yıllarda Ülkede başlayan bağımsızlık hareketleri ve 1910 yılında yaşanan Meksika Devriminin ardından ülkede devrimler çağı başlamıştır. Pek çok isyanın yaşandığı bu dönemde İktidara karşı Zapata Hareketi ortaya çıkmıştır. 1929 yılında ulusal devrimci partinin iktidara gelmesiyle ülkede tek partili dönem başlamış, ülkede şiddetli diplomatik krizler yaşanmıştır. Bu dönemde oldukça yoğun öğrenci hareketleri olmuştur. 1940-1980 dönemleri arasında ülke oldukça fakir bir dönem yaşamış, ülkede kanlı savaşlar devam etmiştir. 1968 yılında Tlatelolco katliamı ve 1982 yılında yaşanan petrol krizleri ülkeyi oldukça olumsuz etkilemiştir. 1994 yılına gelindiğinde Meksika ekonomisi çökmüş ülke Amerikan yardımlarıyla hızla gelişmiştir. 2001 yılında 71 yılın ardından Ulusal Devrimci Parti yerine Ulusal Hareket Partisi iktidara gelmiştir.
MEKSİKANIN BAŞKENTİ


Ülkenin başkenti Mexico Citydir. Geniş yüz ölçümüne sahip ülke, altı bölgeye ayrılmaktadır. Ülkenin bölgeleri California, Baja sınırındadır. Meksikanın keşfedilmemiş yanı olan Kuzey Meksika geniş çöller ve dağlar ile kaplıdır. Başkent Mexico Citynin de içinde yer aldığı Orta Meksika, tarihi yapıların yer aldığı Bajio, Maya antik kentiyle Yucatan Peninsula ülkenin diğer kısımlarıdır.


KONUŞULAN DİLLER


Resmi bir dili olmayan ülkede en çok konuşulan dil İspanyolcadır. 67 farklı dilin konuşulduğu ülkede en yaygın ikinci dil ise İngilizcedir.


DİNİ İNANÇ


Ülke nüfusunun çoğunluğunu Roma Katolikleri oluşturmaktadır. Ayrıca Ülkede yüzde 5 oranında Protestanlarda yaşamaktadır.


MEKSİKA KÜLTÜRÜ


Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu Katoliktir. Bu yüzden dini konularda ve ritüellerde oldukça çok saygı beklenmektedir. Ülkede LGBT hareketleri oldukça çoktur. Hemcins evlilikleri ülkede yasaldır. Ayrıca ülkede ırkçılık üst statüdedir. Ülkede etnik gruplara verilmiş çeşitli sıfatlar vardır. Bu sıfatlar ön yargı ve aşağılama içermemektedir. Erkek nüfusunun oldukça fazla olduğu ülkede kadınlara saygı oldukça yüksektir. Ülke de yaygın selamlaşmalardan biri selamlaşılan kişi ile samimi iseniz sağ yanaktan öpülerek selamlaşılır. Ayrıca ülkede ‘Ne anlamından kullanılan ‘que' sorusu pek hoş karşılanmamaktadır. Bunun yerine ‘mande kelimesini kullanmanız gerekmektedir.


MEKSİKA FESTİVALLERİ


Karnavallarıyla ünlü olan Meksikada yıl içerisinde pek çok festival düzenlenmektedir. En meşhur festivali 1868 yılından beri şubat ayında düzenlenen Carnival Huejotzingodur. Pueblo şehrinde düzenlenen bu festivalde tarihi olaylar canlandırılmaktadır. İkinci en önemli karnavala ise Iztapalapa karnavalıdır. Bu karnaval ise ülkenin en eski kadim topluluklarına adanmıştır. 2000 kişinin katıldığı festival dans ve müzik içermektedir.


Ülkenin en büyük müzik festivali ise mayıs ayında Acapulcoda düzenlenen Acafesttir.


Meksika mutfağının olmazsa olmaz festivallerinden biri ise Oaxacada düzenlenen Gulaguetta festivalidir. Bu festival en geniş çaplı yiyecek festivalidir. Bir diğer yemek festivali ise kasım ayında düzenlenen Puerto Vallartadır. Gurme festivali olan bu festivalde şarap ve peynir tadımları yapılmaktadır.


Ülkenin en önemli tiyatro festivali olan ve her yıl Ekim ayında düzenlenen Festival International Cervantio ise Cervantese adanmıştır.
Her yıl Mexico cityde düzenlenen Meksika uluslararası film festivali ise Latin Amerikanın en popüler film festivallerindendir.

 

MEKSİKA MUTFAĞI


Meksika mutfağı çok fazla kültürün karışımı olması nedeniyle oldukça zengindir. Tüm bunlara rağmen ülkedeki en yaygın besin kaynağı mısırdır. Her gittiğiniz mutlaka bir kap sıcak tortilla ve taco yemek masasında bulunmaktadır. Biftek ve balık yaygın olarak tüketilmektedir. Ayrıca Antojitos adlı atıştırmalığı da her yerde bulmanız mümkündür. Vejetaryenler içinse Nopales adlı sulu armut kaktüsü doğru bir alternatif olacaktır. Ayrıca ülkede çok fazla mantar çeşidi bulunmaktadır.


Püre avokado, kırmızıbiber, domates ve kırmızı soğandan yapılan Guacamole ülke mutfağının geleneksel lezzetlerindendir. Ayrıca rosto yapılmış keçi eti olan Cabritoasado ise bir başka geleneksel yemektir. Ülke mutfağında çokça tüketilen başka lezzetler ise cochinitapibil, quesadillas ve flautasıdır. Ayrıca salsa sosları ülkenin demirbaşlarındandır.
Ülkede en çok tüketilen içki ise tekiladır. Ayrıca ülkede tekilayı andıran mezcalda birçok kokteyl bulunmaktadır. Ülkede dünyaca ünlü likörü Kahlua, kahve ve romla tüketilmektedir. Ülkenin en meşhur birası siyah bira olan Negra modelodur. Ülkede alkol tüketim yaşı ise 18dir.

 

MEKSİKA EKONOMİSİ


1990lı yıllardan bu yana ekonomide önemli bir ivme kazanan ülkenin 2050 yılında dünyanın en büyük 5.ekonomisi olması öngörülmektedir. Dünya turizm organizasyonuna göre Meksika en çok ziyaret edilen ülkedir.


NE ZAMAN GİDİLİR?


Ülke geniş bir coğrafyada yer almaktadır. Bu yüzden bölgelere göre sıcaklıklar değişmektedir. Mexico city ve Puebla gibi kentler ülke geneline göre daha serindir. Cancun ve Guadalajara tropik iklim etkisinde sıcak yerlerdir. Kasım- Şubat ayları arası sıcak ve güneşlidir. Turistler özellikle bu dönem arasında ülkeyi ziyaret etmektedir. Meksikayı ziyaret etmek için en uygun zaman Ekim-Kasım arası dönemdir.


NASIL GİDİLİR?


Ülkeye hava yolu ile gidebilirsiniz. Türkiyeden Meksikaya direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı uçuşlar ise 18 saat sürmektedir.MEKSİKADA BULUNAN TÜRK TEMSİLCİLİKLER


Mexico


Posta adresi


Monte Libano 885 Delegacion Miguel Hidalgo 11000 MEXICO, D.F.


T:+52 55 52 82 54 46


+52 55 52 82 42 77


+52 55 52 82 50 43
F:+52-55 52 82 48 94


E: [email protected]
ÖNEMLİ TELEFON NUMARALARI


POLİS:060


AMBULANS:065

TÜM YAZILARA DÖN
Anasayfa Fırsatlar Beni Arayın Üye Ol Giriş Yap