Sri Lanka

65.610 kilometrekare alana kurulu olan Seylan yeni adıyla Sri Lanka Hint Okyanusu’nun incisi bir ada ülkesidir. Güneybatısında Maldivler'e komşu olan ülke ipek yolu üzerinde yer alır.

SRI LANKA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


·      Sri Lanka vize isteyen ülkelerden birisi. Vize almak oldukça kolay.

·      Türkiye ile Sri Lanka arasında 2.5 saat fark vardır.

·      Turistlere yüksek fiyatlar söylenmektedir bu yüzden mutlaka pazarlık yapmalısınız.

·      Hijyen açısından zayıf bir ülke.

·      Seylanca ve Tamilce ülkenin resmi dilidir.

·      Türkiye’den uçakla Colombo 11,5 saat sürmektedir.
SRI LANKA TARİHİ

 Tarihi 125.000 yıl geriye dayanan Sri Lanka Hindistan Mitolojisinde Ramanyana adıyla geçmektedir. M.Ö. 380’li yıllarda kurulan Anuradhapura imparatorluğu sayesinde Budizm ile tanışmıştır. Anuradhapura imparatorluğunun yıkılmasının ardından gelen Chola imparatorluğu döneminde Polonnaruwa ülkenin başkenti olmuş ve ülke en güçlü dönemini yaşamıştır. Portekizli kaşiflerin ülkeye gelmesiyle birlikte 1517 yılında Portekizliler başkent Kolombo’yu inşaa etmişlerdir. Alman kaşiflerin de ülkeye gelmesiyle Portekiz-Alman savaşı başlamıştır. Sri Lanka Napolyon savaşları sırasında İngilizlerin kontrolüne geçmiştir. 1948 yılında bağımsızlığını kazana ülkede 1983 yılında yaşanan etnik savaşta 150.000 Tamilli hayatını kaybetmiştir. 2004 yılında yaşanan Tsunami felaketinde 35.000 kişi yaşamını yitirmiştir. Tamillilerle sağlanamayan barış ülkede hala büyük sorunlar yaratmaktadır.


KÜLTÜREL YAPISI

Çok dinli etnik yapıya sahip Sri Lanka’da ülkenin yarısından fazlası Budisttir. M.Ö. 2. yüzyılda Mahinda tarafından tanıtılan Budizm’den sonra ki en yaygın ikinci din ise Hinduizm’dir. Ülkenin Kuzey Doğu ve Merkez eyaletinde yaygındır. Hindu nüfusunun çoğunluğunu Tamilli’ler oluşturmaktadır. 16. Yüzyılda batı kolonisiyle birlikte Hristiyanlık gelmiştir. Az miktarda Müslüman’ın da yaşadığı ülkede kültürel hayatta din büyük bir öneme sahiptir. Dini inancın gündelik hayatı etkilediği Sri Lanka Dünya’nın en inançlı 3. ülkesidir. Sri Lanka’da ikram edilen çayı geri çevirmek kaba bir hareket olarak sayılmaktadır. Zamanında bir yere gitmeyi önemseyen Sri Lanka halkı gidilen yere küçükte olsa hediye götürmeye özen gösteriyor. Ayrıca dini mekanlara giderken giyilen kıyafetlerin dini mekana uygun olması gerekmektedir. Ayubowan Sri Lanka’ da geleneksel selamlaşma yöntemidir. Genellikle sağ el kullanımı yaygındır. Sol elinizi kullanmanız elinizin pis olduğu anlamına gelmektedir.


İKLİM VE HAVA DURUMU

Muson yağmurlarını görüldüğü Sri Lanka Tropikal bir iklime sahiptir. Yıl boyunca sıcaklık merkeze yakın bölgelerde ve yüksek bölgelerde 5-10 derece arasında değişmektedir. Ülkenin diğer kesimlerinde ise bu sıcaklık 30- 35 derece arasındadır. Ekim-Ocak ayları arasında Kuzey-Doğu ve Mayıs-Temmuz ayları arasında Güney-Batı Musonları olmak üzere iki majör Muson Yağmuru görülmektedir.EKONOMİSİ

Sri Lanka’nın para birimi Sri Lanka Rupi’sidir. Ülke çay, kahve, kauçuk ve şeker ticaretiyle ön plana çıkmaktadır. 19. ve 20. Yüzyılda çay önem kazanmıştır. Seylan çayı, tarçın ve kauçuk ülkeyle özdeş hale gelmiştir. 2010 yılından itibaren hizmet sektörü büyük önem kazanmış ve ülke ekonomisi hızla gelişmeye başlamıştır.SRI LANKA MUTFAĞI

Hindistan ve Güneydoğu Asya mutfağının etkilerinin görüldüğü Sri Lanka mutfağında körili ve baharatlı yemekler ön plana çıkmaktadır. Sri Lanka mutfağında deniz ürünleri ve balık önemli bir yere sahiptir. Her yemeğin yanında mutlaka bulunan pilav ülkenin vazgeçilmezidir. Hindistan cevizi ve kurutulmuş Tuna balığı Sri Lanka mutfağının diğer vazgeçilmezlerindendir. Hindistancevizi yağıyla üretilen Roti adlı bazlamayı hemen hemen her yemekte tüketmektedirler. Ülkenin başka bir geleneksel yemeği sebze,yumurta ve roti kullanılarak üretilen Kotti-Roti’dir. Ülkenin ulusal içeceği çaydır. Ayrıca ülkede arrack ve hindistancevizi suyu da çokça tüketilmektedir. Palmiyeden üretilen Toddy ise ülkenin pek çok yerinde yasal değildir. Alkol tüketim sınırının minimum 21 olduğu ülkede yerel bira Lion tüketilmektedir. Dolunay dönemindeki poya bayramlarında alkol tüketimi yapılmamaktadır. 


FESTİVALLERİ

Ülkenin çok kültürlü yapısı festivallerine de yansımıştır. Her yıl 13 Nisan’da Tamiller yeni yılı kutlamaktadırlar. Kandy ise Temmuz ve ya Ağustos ayında kutlanan büyük bir festivaldir. Ülkede her ay poya günü kutlanmaktadır. Budist geleneği olan poya dolunaya saygı amacıyla yapılmaktadır. Savaş tanrısına adanan Hint Festivali Vel ise her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında düzenlenmektedir. İnsanların oldukça eğlendiği görkemli bir festival olan Deepawoli ise ışık festivali olarak kutlanmaktadır.

COLOMBO

Adını Portekizli Kaşif Christoph Colomb’tan alan şehir Sri Lanka’nın en büyük ticari başkentidir. Çok kültürlü etnik yapıya sahip olan şehir Buda tapınaklarından kiliselere ve camilere kadar birçok dini yapıyı bünyesinde bulundurmaktadır. Limana yaklaşan gemileri selamlayan ve kendine özgü mimari yapısı olan Jami Ul Alfar Cami bunlardan en ilginç olanıdır. Her yıl Buda’nın doğum günün kutlandığı Vesak Festivali ise ülke kültürünün dışa yansımasıdır. Beira gölü ve su kanalları ise şehrin manzasını oluşturmaktadır.


YALA ULUSAL PARKI

Ülkenin Güneydoğusunda yer alan Yala ulusal parkı en büyük ve en çok ziyaret edilen ulusal parktır. 1900’ler de yaşam parkı olan park 1938’de yaşam parkı haline gelmiştir. Vahşi yaşam canlılarını bünyesinde barındıran park doğal ortamlarında canlıları ziyaret etme imkanı sağlamaktadır. Nesli tükenen Sri Lanka filleri bu parkta koruma altına alınmaktadır. İki yüzden fazla kuş türünün yaşadığı bu parkta Sri Lanka ayısı ve leoparı da bulunmaktadır.


GALLE

Ülkenin Güneydoğusunda Colombo’ya 120 km uzaklıkta bulunan liman kenti Galle ülkenin tarihi şehirlerindendir. Güneydoğu Asya’nın tek kalesi olan yapı Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Muazzam doğası, okyanus manzarası ve tarihi sokaklarıyla Galle Sri Lanka’nın dikkat çeken şehirlerindendir.


UDA WALAWE ULUSAL PARKI

Walawe nehri boyunca 40 bin hektar alan üzerine kurulmuş olan Uda Walawe ulusal parkı vahşi yaşam rezervini koruma altına almak için kurulmuştur. Yüzlerce çeşit bitkiye ve canlıya ev sahipliği yapmaktadır.


KANDY

Adını Portekizlerden alan Kandy tapınaklar şehridir. Budizm’ in haccı olarak bilinen kent kutsal şehir olarak nitelendirilmektedir. Buda’nın dişlerinin saklandığına inanılan Sri Dalada Milagawa Tapınağı, uğruna herkesi mücadele ettiği gücü temsil etmektedir.

UNESCO koruması altında bulunan Peradeniya Botonik bahçesi Dünya’ın sayılı eşsiz bahçelerindendir.


ALTIN SAHİLLER

1500 km’lik sahilleriyle Sri Lanka eşine az rastlanır türden özelliğe sahiptir. Masmavi denizleri ve altın rengi kumsallarıyla eşsiz güzelliğe sahip Sri Lanka sizleri beklenmektedir.SRI LANKA’YA NASIL GİDİLİR?

  Sri Lanka Türk Vatandaşlarından 15 günlük seyahatleri için vize istememektedir. Sri Lanka’ya gezi amaçlı gittiğinizde ETA ( elektronik seyahat izni) almanız gerekmektedir. Türkiye’den Sri Lanka’ ya direkt ve aktarmalı uçuşlar mevcuttur.

TÜM YAZILARA DÖN
Anasayfa Fırsatlar Beni Arayın Üye Ol Giriş Yap